Historia pomp ciepła GeoPower – czyli jak i kiedy powstały pompy ciepła GeoPower.
Moje / Nasze wieloletnie doświadczenie w dziedzinie pomp ciepła.
Wielu klientów słysząc, że pompami ciepła zajmujemy się od 25 lat nie wierzy, twierdząc, że pompy ciepła wtedy jeszcze nie istniały – polecamy poszukać informacji w internecie – znajdziecie informacje, że pompy ciepła istniały znacznie wcześniej. Wielu naszych klientów posiadających nasze najstarsze pompy ciepła nadal działające i tanio ogrzewające ich domy może potwierdzić, że nasza historia z pompami ciepła trwa już ponad 25 lat.
Nazywam się Sławomir Żułnowski i jestem prezesem spółki GeoPower sp. z o.o. produkującej pompy ciepła GeoPower.
Tutaj opowiem w kilku zdaniach moje doświadczenie z systemami grzewczymi i pompami ciepła, rozpoczynając od moich najmłodszych lat.
Mój ojciec jeszcze w latach siedemdziesiątych pracował jako hydraulik, wykonując instalacje grzewcze w domach jednorodzinnych, kurnikach, zakładach produkcyjnych i innych obiektach. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych i w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych często pomagałem mu wykonywać różne prace związane z instalacjami grzewczymi: gwintowanie rur stalowych ocynkowanych, montaż grzejników, montaż pieców węglowych, gazowych i na olej opałowy. Na początku lat dziewięćdziesiątych mój ojciec zaczął również wykonywać studnie głębinowe, w czym również mu pomagałem.
W latach dziewięćdziesiątych (końcówka szkoły średniej i okres kiedy studiowałem) zaczęliśmy wykonywanie instalacji ogrzewania podłogowego. Interesowałem się też chłodnictwem i naprawą różnych urządzeń: generalne remonty silników samochodowych i motocyklowych, naprawy skrzyń biegów, elektronika, elektrotechnika. automatyka, naprawa maszyn z różnych dziedzin przemysłu, spawanie pieców do ogrzewania namiotów foliowych dla ogrodników i wiele innych. Samodzielnie budowałem układy elektroniczne, instalacje alarmowe, naprawiałem różnego rodzaju elektronikę. W szkole średniej w latach dziewięćdziesiątych zaciekawiła mnie informatyka – wygrałem dwa konkursy informatyczne – wszystkie jakie wtedy były organizowane w naszej szkole. Po szkole średniej studiowałem informatykę na Uniwersytecie Łódzkim zdobywając tytuł Magistra Informatyki.
Pierwszy kontakt z pompą ciepła
W końcówce lat dziewięćdziesiątych w czasie studiów w wolne dni, weekendy, pomagałem ojcu wykonywać instalacje ogrzewania podłogowego. Jeden z klientów u którego wykonywaliśmy taką instalację przywiózł ze Szwecji starą około trzydziestoletnią pompę ciepła. Podjęliśmy się naprawy tej pompy ciepła i uruchomienia – naprawiona 30-letnia szwedzka pompa ciepła ogrzewała dom klienta przez kolejne kilkanaście lat. Po kilkunastu latach klient zdecydował się na wymianę na nową pompę ciepła z nowoczesnymi technologiami, która do dzisiaj tanio ogrzewa dom klienta. Trochę podobnych pomp ciepła naprawiłem. Znając ich budowę i zasadę działania zakupiłem nowe części i zbudowaliśmy pierwszą naszą nową pompę ciepła. Na początku zastosowałem prostą automatykę sterującą na bazie automatyki stosowanej w agregatach chłodniczych, uzupełnionej o sterowniki czasowe i termostaty. Taka automatyka nie dawała zbyt dużo możliwości sterowania, co zmusiło mnie do zastosowania sterownika swobodnie programowalnego i napisania oprogramowania sterującego pracą pompy ciepła. Oprogramowanie to jest do dzisiaj rozwijane i steruje wieloma naszymi pompami ciepła.
W roku 2000 zarejestrowałem firmę SPEDNET Sławomir Żułnowski. Jako potwierdzenie załączam wpis pobrany z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, w którym można odczytać datę rejestracji. W tym wpisie można również odczytać główny profil działalności firmy z dawnych lat pod pozycją: Przeważająca
działalność gospodarcza (kod PKD): 28.25.Z – Produkcja przemysłowych urządzeń chłodniczych i wentylacyjnych – pod tą pozycją znajduje się produkcja pomp ciepła.
W Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej są wymienione jeszcze inne zakresy działalności związane z systemami grzewczymi i pompami ciepła oraz instalacjami odzysku ciepła jakie wykonywaliśmy:
43.99.Z Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane
43.29.Z Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych
43.22.Z Wykonywanie instalacji wodnokanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych
43.21.Z Wykonywanie instalacji elektrycznych
43.13.Z Wykonywanie wykopów i wierceń geologicznoinżynierskich
42.21.Z Roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych
Działalność związana z produkcją pomp ciepła w tamtym czasie nie była bardzo uregulowana, bo większość ludzi nigdy wcześniej nie słyszało o takim sposobie ogrzewania.
W latach 2000-2002, czyli w czasie gdy w Polsce nie była znana wyszukiwarka google, a wszyscy (którzy mieli dostęp do internetu) wyszukiwali przez polską stronę onet.pl lub zagraniczne wyszukiwarki: Yahoo i AltaVista, nasza strona www.spednet.pl w wyszukiwarce onet.pl na hasła związane z pompami ciepła pojawiała się na pierwszych pozycjach wyszukiwania – konkurencja niemal że nie istniała, a pompy ciepła były bardzo drogie na polskie portfele. W tamtych latach wykonaliśmy wiele instalacji pomp ciepła na terenie całego kraju.
2002 – Zrzut naszej strony internetowej – w lewym dolnym narożniku wskazuje od kiedy zliczała statystyki odwiedzin – jest to data zainstalowania kodu statystyk na stronie – strona istniała wcześniej.
W roku 2004 gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej pojawiły się nowe regulacje.
Dnia 02.03.2004r. wstąpiłem do stowarzyszenia SIMP – Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, do Sekcji Cłodnictwa i Klimatyzacji CHIK.
Dnia 22.05.2004r. uzyskałem certyfikat: „Obsługa techniczna i naprawa urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych”, który pozwalał na zakup czynników chłodniczych po wejściu Polski do UE.
Również w 2004 roku zdałem egzaminy na wszystkie uprawnienia „SEP” w zakresie dozoru i eksploatacji: D1, D2, D3, E1, E2, E3. Uprawnienia te potwierdzały moją wiedzę w zakresie dozoru i eksploatacji urządzeń elektrycznych, cieplnych i gazowych.
Kolejnym szkoleniem w 2004 roku w jakim uczestniczyłem było szkolenie z zakresu projektowania i wykonywania instalacji ogrzewania podłogowego z rur wielowarstwowych w systemie KISAN.
2008 – wprowadzenie marki pomp ciepła GeoPower i rejestracja domeny geopower.pl
W 2011 roku przeszedłem kolejne szkolenie z zakresu projektowania i wykonywania instalacji ogrzewania podłogowego z rur wielowarstwowych w systemie KISAN, uzupełniające nowe technologie.
TVN24 zrealizowała reportaż o naszej pompie ciepła ogrzewającej dom naszego klienta w Warszawie.
W 2014 roku skontaktowała się z nami telewizja TVP3, która nagrywała na zlecenie Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi serię filmów promujących ekologię. Z nami nagrali film promujący ekologiczne rozwiązania jakimi są pompy ciepła.
W 2016 roku weszła w życie ustawa F-Gazowa, wymagająca kolejnych uprawnień do posługiwania się gazami zubożającymi warstwę ozonową, do których należą między innymi czynniki chłodnicze zawierające Fluor. Uzyskałem wtedy kolejny certyfikat personalny F-Gaz, dodatkowo uzyskałem certyfikat F-Gaz dla przedsiębiorców, który wprowadziła powyższa ustawa.
Wyżej wskazane dokumenty to tylko część starych dokumentów potwierdzających nasze doświadczenie w dziedzinie pomp ciepła.